Dla cudzoziemców

Zezwolenia na pracę sezonową

Zezwolenie na pracę sezonową wydawane jest przez starostę na wniosek pracodawcy.

Pracodawca może starać się o zezwolenie na pracę sezonową zarówno dla cudzoziemca, który jest już w Polsce i posiada tytuł pobytowy umożliwiający wykonywanie pracy w Polsce (np. wizę - z wyjątkiem wiz wydanych w celach: turystycznym (01), korzystania z ochrony czasowej (20) lub przyjazdu ze względów humanitarnych (21)), jak i dla cudzoziemca, który dopiero będzie ubiegał się o wjazd do Polski - na podstawie wizy w celu wykonywania pracy sezonowej, bądź w ramach  ruchu bezwizowego w związku z pracą sezonową.

W sytuacji gdy cudzoziemiec będzie dopiero starał się o wjazd do Polski w celu pracy sezonowej, pracodawca przekazuje cudzoziemcowi zaświadczenie o wpisie przez starostę wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej. Zaświadczenie to służy cudzoziemcowi jako podstawa do starania się o wydanie wizy w celu wykonywania pracy sezonowej lub w przypadku, gdy cudzoziemiec wjeżdża w ruchu bezwizowym, służy jako potwierdzenie celu wjazdu na terytorium RP. Wpis do ewidencji wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową jest ważny tylko 120 dni – jeżeli w tym okresie starosta nie otrzyma potwierdzenia, że cudzoziemiec podejmie pracę w późniejszym terminie, umorzy postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową. Zezwolenie na pracę sezonową starosta wydaje po przyjeździe cudzoziemca - pracodawca informuje powiatowy urząd pracy o tym fakcie, przedstawia kopię wymaganych stron paszportu cudzoziemca oraz podaje jego adres zamieszkania na terytorium RP. Po poinformowaniu urzędu przez pracodawcę o przyjeździe cudzoziemca, cudzoziemiec może pracować w trakcie oczekiwania na wydanie zezwolenia na pracę sezonową. Praca musi jednak być wykonywana na warunkach określonych w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji, wydanym wcześniej przez urząd.

Zezwolenie na pracę sezonową wydawane jest na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Dotyczy prac w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka w ramach działalności uznanych za sezonowe określonych w: rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.

Zezwolenie na pracę sezonową jest wydawane dla określonego cudzoziemca.  Wskazany jest w nim pracodawca, najniższe wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy oraz okres ważności zezwolenia.

W okresie ważności zezwolenia możliwe jest wykonywanie każdej pracy sezonowej, a nie tylko tej wskazanej we wniosku.
 

Obowiązki pracodawcy w związku z powierzaniem pracy na podstawie zezwolenia na pracę sezonową

  • Pracodawca ma obowiązek zawarcia umowy pisemnej z cudzoziemcem, a wcześniej przedstawienia mu jej w języku zrozumiałym dla cudzoziemca. W umowie podmiot jest zobowiązany uwzględnić warunki zawarte w zezwoleniu;
  • Pracodawca ma obowiązek przestrzegania wszystkich obowiązków wynikających z powierzania pracy, takich samych jak w przypadku polskich pracowników (np. zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ciągu 7 dni, gdy dana umowa podlega ubezpieczeniom, np. umowa o pracę, zlecenia czy agencyjna), a także obowiązków związanych z zatrudnieniem cudzoziemca wynikających z innych przepisów (np. przechowywanie kopii dokumentu pobytowego cudzoziemca przez cały okres jego pracy).

Przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową

  • Dotyczy wyłącznie cudzoziemców, którzy wjechali w celu pracy sezonowej, tj. dla których był uzyskiwany wpis do ewidencji wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową (wiza „sezonowa", ruch bezwizowy w związku z wnioskiem wpisanym do ewidencji);
  • Wydawane jest w celu kontynuacji pracy u tego samego pracodawcy lub w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy;
  • Wydawane jest na okres, który łącznie z okresem pobytu cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej, liczonym od dnia pierwszego wjazdu na terytorium obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym, nie jest dłuższy niż 9 miesięcy roku kalendarzowego;
  • Cudzoziemiec może pracować w trakcie oczekiwania na przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową u tego samego pracodawcy przez cały okres oczekiwania, natomiast u nowego pracodawcy – do 30 dni;
Dla obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy pracodawca może wystąpić z tzw. wnioskiem wielosezonowym - starosta dokonuje wpisu do ewidencji wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową na okresy nie dłuższe niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego (w ciągu nie więcej niż 3 kolejnych lat kalendarzowych), o ile w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku pracodawca ten co najmniej raz powierzył wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową.  Dla obywateli z 6 ww. państw istnieje też możliwość powierzenia innej pracy niż sezonowa na okres do 30 dni w trakcie ważności posiadanego zezwolenia na pracę sezonową (z wyjątkiem pracowników tymczasowych), bez potrzeby występowania o odrębne zezwolenie na pracę - aby skorzystać z tej możliwości, pracodawca jest obowiązany do zapewnienia cudzoziemcowi wynagrodzenia na co najmniej dotychczasowym poziomie.

Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Zatrudnianie obywateli Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii i Ukrainy


Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi należy przesłać do Urzędu w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu https://www.praca.gov.pl


Do rejestracji oświadczenia pracodawca przedstawia w Urzędzie:
- dowód dokonania wpłaty, 
- oświadczenie o niekaralności,
- ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub dokument podróży)
- kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca lub kopię innego ważnego dokumentu tożsamości cudzoziemca, a jeżeli cudzoziemiec nie przebywa na terytorium RP kopię stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca.
- zaświadczenie z ZUS*


Opłatę za rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca lub przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową należy dokonać na nr konta:
 
Odbiorca: Powiatowy Urząd Pracy w Koninie, ul. Zakładowa 4, 62-510 Konin
Nr konta:  24 1320 1016 2790 0002 2000 0010
Zleceniodawca: pełna nazwa pracodawcy /imię i nazwisko oraz adres siedziby/miejsca zamieszkania
Tytułem: Imię i nazwisko cudzoziemca, numer paszportu, oraz określenie czy jest to oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy czy zezwolenie na pracę sezonową
Kwota: 30 zł / za każdego cudzoziemca

Obsługa pracodawców od poniedziałku do środy w godzinach od 8.00 do 14.00
-----------------------------------------------------------------------------
UWAGA WAŻNE!
Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca należy wypełnić za pośrednictwem portalu: https://www.praca.gov.pl Metoda ta wymaga wykorzystania kwalifikowanego lub przy użyciu podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Prosimy umówić się na odbiór dokumentów telefonicznie

* w przypadku wystąpienia zaległości
Obsługa       Stanowisko nr 23 lub 24
(sala obsługi - parter)
 

Adam Polińśki
Jacek Heine
(63) 24-77-832
  pup@konin.praca.gov.pl  

Menu Display